Hoppa till sidans innehåll

Hall of fame


Här lyfter vi fram medlemmar (både aktiva och föredettingar) som genom diverse bedrifter utrmärkt sig på ett eller annat sätt.

Grundare

Annika Ahlberg
Cecilia Grinsvall
Robert de Zwart
Linus Grinsvall

Internationella titlar

Ida Sihvonen, VM-brons 2011

Svenska mästare

Robert de Zwart 2003
Annika Ahlberg 2007
Adnan Mujkanovic 2010
Johan Abrahamsson 2010, 2012
Linus Grinsvall 2010, 2011
Ida Sihvonen 2011, 2012, 2013
Joakim Wåhlstrand 2012, 2013, 2014
Isak Lindmark 2013, 2016
Johanna Möllersten 2013
Oscar Andersson 2014, 2015
Ahmad Djeza 2016
Mona Sahlehi 2016
Joanna Camacho 2019

Distrikts- och Regionmästare

Linus Grinsvall 2009
Adnan Mujkanovic 2009
Joakim Wåhlstrand 2011
Johan Henrysson 2011
Pia Larsson 2010, 2011
Mattias Olsson 2012
Johanna Möllersten 2012

Fr.o.m. 2015 ersätts Distriktsmästerskapet (Göteborg) med Regionsmästerskap (Väst)

Ahmad Djeza 2015
Joanna Camacho 2016
Andrzej Glosniak 2016
Abdel Alsehrawi 2016

Svartbälten

Robert de Zwart, 3 dan
Linus Grinsvall, 2 dan
Adnan Mujkanovic, 1 dan
Ida Sihvonen, 1 dan
Johan Abrahamsson, 1 dan
Oscar Andersson, 1 dan
Martin Johansson, 1 dan
Isak Lindmark, 1 dan
Joakim Wåhlstrand, 1 dan
Nima Tahvilzadeh, 1 dan
Olof Reichenberg, 1 dan
Lars Peussa, 1 dan

10-kampsvinnare

I slutet av höstterminen varje år arrangeras klubbens prestigfyllda 10-kamp. Här hittar ni vinnarna:

2009 års vinnare: De Laglösa (Ninni A, Johan G, Johan S, Isabella V, Fredrik L)

2010 års vinnare: Freddies Groupies (Mona H, Elli E, Adam H, Johnny H, Martin J)

2011 års vinnare: Ravenclaw (Martin J, Oliver Stanislaus, Cecilia Grinsvall, Anneliese Olsson, Rade Prangasevic)

2013 års vinnare: Fuck-em-up (Oliver S, Johan A, Catarina S, Sofia W, Magnus H, Darius S)

2014 års vinnare: Team Qaij (Isak L, Jacob "Stellan" M, Quang T, Anneli L)

2015 års vinnare: Girl Power (Merhawit H, Linnéa H, Nellie C, Axel W)

2016 års vinnare: Joannas Änglar (Joanna C, Ludvig W, Milla H, Mikael C, Amanda H, Ahmad D)

2017 års vinnare: Darth Pick-a-name (Anna B, Elsa A, Karl S, Sara R, William L, Pierre B)

2018 år vinnare: Rico's Roughnecks (Oliver S, Pierre B)

Stipendietagare

Vid årsmötet varje år delar föreningen ut fyra stipendier till medlemmar som utmärkt sig under det gångna året. De stipendier som delas ut är:

  • Årets fighter - bästa tävlingsframgång
  • Årets stjärnsskott - den medlem som utvecklats mest under det gångna året
  • Årets kämpe - den medlem som haft högst närvaro
  • Bästa kamrat - utses efter omröstning bland föreningens medlemmar

Stipendietagare 2012

Årets fighter: Ida Sihvonen
Årets stjärnskott: Mona Hermansson
Årets kämpe: Oliver Stanislaus
Bästa kamrat: Oscar Andersson

Stipendietagare 2013

Årets fighter: Joakim Wåhlstrand
Årets stjärnskott: Darius Skecevicius
Årets kämpe: Linda Mühlenbock
Bästa kamrat: Johanna Möllersten

Stipendietagare 2014

Årets fighter: Johanna Möllersten
Årets stjärnskott: Alexander Holmér
Årets kämpe: Alexander Holmér
Bästa kamrat: Oscar Andersson

Stipendietagare 2015

Årets fighter: Oscar Andersson
Årets stjärnskott: Ahmad Djeza
Årets kämpe: Mona Sahlehi
Bästa kamrat: Joanna Camacho

Stipendietagare 2016

Årets fighter: Oscar Andersson
Årets stjärnskott: Abdel Sahroui
Årets kämpe: Mona Sahlehi och Anna-Maria Arvidsson
Bästa kamrat: Martin Johansson

Stipendietagare 2017

Årets fighter: Joanna Camacho
Årets stjärnskott: Parmis Davtalabbaheri
Årets kämpe: Jennicka Thomsen
Bästa kamrat: Martin Johansson och Anton Gustafsson

Stipendietagare 2018

Årets fighter: Delades inte ut
Årets stjärnskott: Joanna Camacho
Årets kämpe: Anna-Maria Arvidsson
Bästa kamrat: Anton Gustafsson

Stipendietagare 2019

Årets coach: Martin Johansson
Årets stjärnskott: Karl Skoglund
Årets kämpe: Micael Jonasson
Bästa kamrat: Joanna Camacho

Uppdaterad: 18 FEB 2018 17:28 Skribent: Linus Grinsvall
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Göteborgs Kickboxningsklubb - Budo och Kampsport
Södra Gubberogatan 8
41663 Göteborg

Besöksadress:
Södra Gubberogatan 8
41663 Göteborg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info